
Dispečerské systémy
na míru vašim potřebám
VÍTKOVICE IT SOLUTIONS vytváří spolehlivá dispečerská pracoviště.
Naše systémy zaručují rychlou reakci, snadné ovládání a stabilní provoz 24/7.
Pro koho to děláme

112 – Tísňové volání

Zdravotnická záchranná služba

Městská policie

Řešení se skládají z těchto částí
Vizualizační systémy

Mapový systém, postavený na GIS standardech
ESRI, umožňuje:
• standardní práci s mapovými podklady,
• ve spolupráci s externími systémy vizualizovat
polohu zdroje přijaté události,
• ve spolupráci s GPS vizualizovat aktuální polohu výjezdových skupin.
Jsou dostupné další zdroje informací, například
záznamy z kamer

Dohledový systém
Používáme buď vlastní řešení, nebo dokážeme integrovat již používané dohledové a helpdeskové systémy. Dohled a support je k dispozici v režimu 24/7.
LOKALIZACE MÍSTA UDÁLOSTI
Prvním krokem příjmu tísňového volání je identifikace místa události. Komunikační infrastruktura společnosti Telefónica Czech Republic a ostatních telekomunikačních operátorů pokrývá všechny specifika automatické identifikace volajícího (ANI), bez ohledu na typ sítě (pevná, mobilní) a operátora.
Díky tomu každý příchozí hovor je doplněn informací o čísle volajícího.

Pevná linka
Když volání přichází z pevné linky, systém se dotáže centrální databáze uživatelů, provozované společností Telefónica Czech Republic. V případě, že je volající uveden v této databázi, je poskytnuta jeho adresa a ta je porovnána s databází adres v systému pro získání geografické polohy volajícího. Následně je jeho pozice zobrazena v mapě GIS. Celý tento proces je automatický a zabere několik sekund (obvykle méně než 3). V případě, že volající není identifikován v centrální databázi nebo tato není dostupná, operátor se zeptá volajícího na jeho adresu. S pomocí modulu topografie uliční sítě a adres objektů může operátor následně specifikovat místo události s podporou databáze adres a zobrazit ho v mapě GIS.
Mobilní telefon
Při volání z mobilu se poloha odhaduje podle dat od operátora (index oblasti, buňka, někdy i směr a vyzařovací úhel antény). Systém na základě těchto informací vytváří úsek uliční sítě s nejpravděpodobnější polohou volajícího a operátorovi nabízí zúžený seznam ulic a adres. Na dálnici či silnici operátor ověří číslo komunikace, kilometr, směr jízdy nebo nejbližší obec/výjezd – lineární topografie pak přesně určí pozici. Objektová topografie navíc umožňuje lokalizovat podle známých bodů (budovy, mosty, stanice apod.), kdy po částečném zadání názvu systém nabídne odpovídající entity zobrazené na mapě.
eCall
Hlasové a datové spojení palubní jednotky automobilu (IVS) s centrem tísňového volání (PSAP) je zahájeno automaticky v případě havárie nebo stlačení tlačítka.
Minimální Sada Dat (MSD) je poslána z jednotky IVS do PSAP v okamžiku aktivace.
Automatická lokalizace s použitím informací GPS.
Automatická klasifikace s použitím MSD.

Rozšířené funkce dispečerského systému

JAZYKOVÁ PODPORA
V případě, že volající hovoří jiným jazykem, než ve kterém byl operátor trénován, operátor se může podívat na seznam ostatních operátorů v celé republice, kteří jsou aktuálně přihlášeni do systému. V seznamu vidí jazykové znalosti jednotlivých operátorů a také jejich aktuální stav (zaneprázdněn, aktivní, v pauze). V případě, že nalezne vhodného partnera, může operátor vytvořit konferenční hovor nebo přesměrovat hovor na jazykově znalého kolegu.

DUPLICITNÍ VOLÁNÍ
V případě, že již byla hlášena událost na dané adrese, systém informuje operátora v případě příjmu nového volání na téže adrese v časovém intervalu (obvykle půl hodiny) od příjmu první události. V případě volání z extravilánu (venkova) může operátor tísňového volání odhadnout duplicitu události z informací GISu a dalších i v případě, že události byla zpracována jiným operátorem. Operátor může zjistit aktuální stav události a informovat volajícího o průběhu řešení.

ZÁZNAM HLASU
Záznam hlasu je prováděn systémem nahrávání hlasu, který je připojen do telefonních ústředen. Záznamy jsou přístupné operátorovi v rámci aplikace na dispečerském pracovišti, mohou být přehrány nebo přeposlány složkám IZS a k dispozici jejich dispečerským aplikacím.
Mezinárodní ocenění

Květen 2014, Ostrava
Evropská asociace tísňových volání (EENA) ocenila projekt
Integrovaného bezpečnostního centra (IBC) Moravskoslezského
kraje prestižní cenou v kategorii mimořádné
operační středisko

Duben 2014, Varšava
112 Award, Emergency Call Centre, Czech Republic

Květen 2009, Brusel
EENA 112 Avards 2009, Brusel, National initiative on 112
za české řešení systému 112

Červen 2003, Trenčín
Zlatá medaile Fireco 2003. Informačný a komunikačný systém
pre príjem európskeho tiesňového čísla 112